Mesilaselt nõelata saamine ei tundu meeldiv. Võib olla raske ette kujutada, et mürgist on inimestele mingit kasu, kuid siiski on mesilasmürk väärtuslik tooraine meditsiinis ja ilutööstuses. Mesilasmürgi toime tuleneb valkudest, ensüümidest ja väävlist. Väikestes kogustes on mesilasmürk ravivahendiks, kuid kogust üle 70 nõela korraga peetakse inimesele ohtlikuks. Levinumad mürgis sisalduvad ained on melitiin ja fosfolipaas A2.
- Mesilasmürgil on põletiku-, allergia- ja šokivastane ning vererõhku alandav toime, seda kasutatakse organismi kaitsevõime tõstmiseks ja perifeerse närvisüsteemi haiguste korral.
- Mesilasmürk laiendab veresooni, ka on sel valuvaigistav toime. Seda kasutatakse muu hulgas valukreemides ja reumahaigete valuravis. Apteegis on saadaval mesilasmürgiga salvid liigese- ja lihasvalude korral kasutamiseks.
- Mürgi kõige levinum meditsiiniline kasutusala on mesilaste allergia taluvusravi.
- On leitud ka, et mesilasmürk melitiin hävitab tõhusalt rinnavähirakke.
- Mesilasmürki kasutatakse iluhooldustoodetes, näiteks näokreemides. Mesilasmürk ergutab organismis naha elastsusele vajaliku kollageeni tootmist, andes nii nahale nooruslikkust ja vitaalsust.
- Mesilasmürki tohib kasutada ainult arsti järelevalve all või testitud preparaatides.
Kas teadsid? Kui oled mesilasmürgile allergiline, kanna suviti kaasas adrenaliinisüstalt Epipen. Ka ei tohi mesilasmürgi suhtes allergilised inimesed kasutada mürki sisaldavaid ilutooteid.